Mládě orlosupa bradatého z Chomutova putuje do Andalusie

Chovatelka Alena Fričová s kalousem ušatým
Do záchranné stanice patří pouze zraněná zvířata
17.5.2017
Manul_Miroslav Brtnický
Vzácná samice manula dnes putuje z Chomutova do Varšavy
31.5.2017
Zobrazit vše
orlosup

Přirozený odchov mláděte orlosupa bradatého v Podkrušnohorském zooparku Chomutov byl úspěšný. Samice, vylíhnutá 7. března bude zapojena do reintrodukčního programu a vypuštěna v Národním parku Castril ve španělské Andalusii.
Přirozený odchov mláděte byl pro osmnáctiletý chovný pár prvním úspěchem. Před třemi lety jim muselo být životaschopné mládě odebráno a odchováno uměle. V letošním roce se o samičku pečlivě starali, jak mohli sledovat návštěvníci webových stránek a facebookového profilu zooparku na kamerových záznamech.
V neděli 28. května proběhne první část transportu. Mládě převezou pracovníci zooparku do chovného zařízení dravých ptáků a sov v rakouském Haringsee. Další část transportu se uskuteční v úterý 30. května. Do Španělska bude mladá samice ze zooparku převezena společně s dalšími třemi odchovanými orlosupy. Pokud vše proběhne bez komplikací, budou mladí orlosupi vypuštěni po týdenní aklimatizaci do volné přírody španělského národního parku Sierra de Castril Natural Park.
„Zapojení do reintrodukčních programů a posilování populací ohrožených druhů zvířat ve volné přírodě je jedním z poslání moderní zoologické zahrady. Jsme rádi, že se odchovy vzácných druhů daří i v Chomutově,“ uvedla ředitelka Iveta Rabasová.