Posedy a budky pro dravé ptáky

Strašidelná-zoo
Strašidelná zoo 2017
27.10.2017
IMG_0909[1]
Následky bouře
30.10.2017
Zobrazit vše
Skanzen_Stará_Ves_21

Všimli jste si někdy v polích zvláštních vysokých kůlu ve tvaru písmene „T“? Přemýšleli jste nad jejich významem? Někteří z vás možná správně uhodli, že jde o posedy pro dravé ptáky, tzv. „berličky“.
Dravci lovící svou kořist, zejména malé savce, v otevřené krajině luk a polí. Občas si potřebují odpočinout, jenže ne vždy se v okolí loviště nachází vhodný strom. Často se proto stává, že ptáci loví jen v okrajových částech polí. Aby byli ptáci ochotni lovit i ve větší vzdálenosti od stromů, umisťují zemědělci do polí posedy. Primárně se tím snaží bojovat se škůdci, kteří požírají zemědělské plodiny pěstované bez použití pesticidů. Vedlejším, ne však zanedbatelným výsledkem tohoto snažení, je podpora dravých ptáků, kteří mají k dispozici větší množství vhodných stanovišť pro lov.
Naprosto ideální stanoviště nejen pro dravce je to, které jim nabízí dostatečný zdroj potravy, úkryt a místo k rozmnožování na co nejmenší ploše. Takových stanovišť v přírodě není mnoho a zvířata o ně svádějí tvrdé konkurenční boje. Slabší jedinci tak musí obývat často několikanásobně větší areály a cestovat na mnohem větší vzdálenosti. Tím, že jsme k posedům připevnili budky, se snažíme dravcům poskytnout co nejlepší podmínky pro odchov mláďat. Dalších 7 posedů s budkami je rozmístěno v areálu zooparku, přesněji v Eurosafari a ve skanzenu Stará Ves.

 

Ilustrační foto

chomutov_2011_logo_RGB