V zooparku se narodilo mládě takina indického, je to pohrobek

IMG_4656
Jeden kraj – tři různé zoo
6.3.2017
Babičko vypravuj ve Staré Vsi v zooparku
Rozloučení s vypravující babičkou ve Staré Vsi v Zooparku
13.3.2017
Zobrazit vše
Takin_mlady_2017_05

Koncem února porodila dvanáctiletá samice takina indického své jedenácté mládě. Sameček se má čile k světu, zkušená matka původem z Tierparku Berlín se o něj vzorně stará. Otec mláděte se narození posledního potomka nedočkal. „Na začátku roku jsme přistoupili k utracení sedmnáctiletého býka. Těžké rozhodnutí jsme museli udělat s ohledem na akutní zdravotní problémy a pokročilý věk zvířete.“ Uvedl zoolog Miroslav Brtnický.
V současné době uvidí návštěvníci zooparku v expozici matku s mládětem a loňského samce, který pravděpodobně rozšíří chov v některém z evropských zařízení. Odchovaná mláďata umísťuje zoopark po předchozí konzultaci se správcem plemenné knihy (ESB) takinů indických. Zatím poslední transport proběhl koncem června loňského roku do anglické Zoo Port Limpne.

Takin indický je příbuzný kamzíků a pižmoňů. Takini žijí v jižní Číně, Tibetu, Bhútánu a severní Barmě v nadmořské výšce 2500 až 4500 m. Jsou dokonale přizpůsobeni drsnému životu v horách. Jejich kůže produkuje olejnaté látky, které zvířata efektivně chrání proti dešti a mlhám. Ve volné přírodě žijí většinou v menších skupinách, jen příležitostně se sdružují do agregací několika set zvířat. Rohy mají samci i samice. V letním období se přesouvají do vyšších poloh, v zimě naopak migrují do poloh nižších, kde najdou dostatek potravy. Jejich potravu tvoří nejrůznější části rostlin, především listy a výhonky bambusu, keřů a stromů. Ve volné přírodě je zařazen do seznamu ohrožených druhů světové fauny uvedených v Červené knize IUCN.
V chomutovském zooparku se první mládě tohoto vzácného zvířete narodilo v roce 2008, v následujících letech se úspěšné odchovy opakovaly.