Kupuješ? I ty máš krvavé ruce!

Logo EAZA
Stanovisko EAZA ke komerčnímu obchodu s tygry a jejich částmi
15.11.2018
handmadelogo
Stránky projektu Handmade Nature jsou i v češtině
21.12.2018
Zobrazit vše
Jeden z plakátů kampaně Ukradená divočina.

Jeden z plakátů kampaně Ukradená divočina.

Chomutovský zoopark se připojil ke kampani Ukradená divočina, kterou v létě společně spustily Zoologická zahrada Ostrava a záchranný program Kukang. Je zaměřená na problematiku ilegálního obchodu s ohroženými druhy zvířat. Jedná se o první komplexní kampaň v České republice poodkrývající přehlížená fakta ilegálního obchodu s divokými zvířaty a částmi jejich těl na území ČR i v celé Evropě. Kampaň získala i záštitu Ministerstva životního prostředí ČR.

Fotografie doprovázející kampaň Ukradená divočina budou až do jara k vidění ve vstupní chodbě chomutovského zooparku.

Fotografie doprovázející kampaň Ukradená divočina budou až do jara k vidění ve vstupní chodbě chomutovského zooparku.

Na problematiku odkazuje série sugestivních fotografií hned ve vstupní chodbě zooparku (restaurace Tajga). Každá poukazuje na jeden z mnoha problémů, kterého se ilegální obchod se zvířaty a jejich částmi těl týká, včetně informace o odhadovaném rozsahu daného problému. Zajímavostí je, že všechny exempláře nebo části zvířat na fotografiích, jako je slonovina, nosorožčí rohy či kožešiny kočkovitých šelem byly zabaveny kontrolními orgány v České republice. Doprovázeny jsou výstražným heslem „Kupuješ? I ty máš krvavé ruce!“. Jak k tomu podotkla ředitelka chomutovského zooparku Věra Fryčová, fotografie budou k vidění až do jara příštího roku.

Ilegální obchod se zvířaty se může zdát být problémem pouze afrických či asijských zemí, ve skutečnosti jsou však do něj velmi často zapojeni i Evropané včetně mnoha občanů České republiky. Zabavení exemplářů zvířat nebo částí jejich těl přímo na území České republiky nejsou ničím výjimečným, a to i navzdory nezměrné vynalézavosti pašeráků. „Je to jako boj s chobotnicí. Useknete jedno chapadlo a objeví se další. Někdy má člověk absolutní pocit bezmoci a vzteku, ale musíme se snažit s tím bojovat, nemůžeme si dovolit selhat,“ popisuje Pavla Říhová z České inspekce životního prostředí.

Po obchodu s drogami, zbraněmi a lidmi je ilegální obchod s divokými zvířaty a částmi jejich těl (tzv. „wildlife trafficking“) jedním z nejlukrativnějších ilegálních obchodů na světě. Mnohdy je obchod s divokými zvířaty spojen i s další organizovanou trestnou činností – prodej slonoviny například financuje činnost mnohých teroristických skupin. Zároveň se jedná o jednu z největších hrozeb pro světovou biodiverzitu, tedy druhovou rozmanitost, neboť mnoho volně žijících druhů živočichů i rostlin se vinou vzrůstající poptávky a pytláctví dostalo na pokraj vyhubení.

Jeden z plakátů kampaně Ukradená divočina.

Jeden z plakátů kampaně Ukradená divočina.

Hlavním nástrojem nové unikátní kampaně jsou osvětové webové stránky www.ukradenadivocina.org. Věnují se komplexní problematice ilegálního obchodu – jednak ukazují nejčastěji obchodované druhy, jednak představují hlavní důvody tohoto obchodu, mezi které patří například tradiční čínská medicína, obchod s domácími mazlíčky, obchod se suvenýry a další.

„Ukradená divočina” vznikla na základě mnohaletých zkušeností vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí Pavly Říhové, ve spolupráci s ředitelem Zoo Ostrava Petrem Čolasem, terénním zoologem Zoo Ostrava a vedoucím záchranného programu Kukang Františkem Příbrským, terénní zooložkou Zoo Olomouc a fotografkou Lucií Čižmářovou a dalšími členy týmu. Záštitu nad kampaní Ukradená divočina se rozhodlo převzít Ministerstvo životního prostředí v čele se svým ministrem a 1. místopředsedou vlády České republiky Richardem Brabcem.