Rosomáci se do zooparku vrátí. Teď jim upravují výběh

Průchozí voliéra ve spodní části areálu je po opravě lávky a zábradlí znovu otevřená.    Foto Josef Dušek
Průchozí voliéra má novou lávku a je znovu otevřená
22.10.2018
lilie1
Zajímavá dvojpřednáška o flóře Krušných hor
12.11.2018
Zobrazit vše
Výběh rosomáků se upravuje, dělníci podbetonují plot okolo něj.  Foto Josef Dušek

Výběh rosomáků se upravuje, dělníci podbetonují plot okolo něj. Foto Josef Dušek

Už pár týdnů je výběh rosomáků v chomutovském zooparku prázdný. Respektive – teď je plný dělníků. Upravují ho, aby se do něj mohl zajímavý masožravec vrátit.

Rosomák má pověst zuřivce, který je schopen ulovit i mnohem většího živočicha. V zooparku se však obávají spíše jeho schopnosti hrabat dlouhé nory. „Podél výběhu necháváme pod plot instalovat betonový základ, aby se nepodhrabal ven,“ osvětluje práce v expozici ředitelka zoo Věra Fryčová.

Chomutovský zoopark choval v minulých letech tři rosomáky a všichni se dožili úctyhodného věku. Když nedávno věkem uhynula poslední samice, rozhodlo se vedení zoo pro potřebné úpravy výběhu. Po podbetonování plotu chce zoopark upravit také vnitřní ubikaci rosomáků.

Šelmy, které jsou největším suchozemským zástupcem čeledi lasicovitých, se do Chomutova vrátí. Bude to asi do půl roku. Jak k tomu podotýká hlavní zoolog Miroslav Brtnický, přes koordinátora chovu nebude složité rosomáka sehnat, byť ne úplně během chvíle. „Naším cílem je chovat pár rosomáků, a když půjde vše dobře, třeba tu odchovat i mláďata,“ nastínil Brtnický plány do budoucna.

Rosomák sibiřský obývá především území tajgy a tundry severní polokoule, nejvíce jedinců se vyskytuje v severní Kanadě, na Aljašce, v severských státech Evropy, v západním Rusku a na Sibiři. V České republice byl Podkrušnohorský zoopark jednou ze čtyř zoo, které ho chovaly či chovají. Není ohrožený, byť jeho počty postupně ubývají.

Zajímavost: Rosomák sibiřský má reputaci velkého jedlíka, což se odrazilo také na jeho pojmenování. Například Finové, Estonci či Francouzi mu říkají Nenasyta. Jeho latinský název je Gulo gulo, přičemž gulo je v latině hltan.

Vypadá roztomile, ale jinak má rosomák pověst zuřivce, který dokáže ulovit o daleko větší kořist.  Foto Miroslav Brtnický

Vypadá roztomile, ale jinak má rosomák pověst zuřivce, který dokáže ulovit o daleko větší kořist. Foto Miroslav Brtnický