Velbloudí slečna Odetka je novým miláčkem zooparku

Ke konci školního roku je zoopark oblíbeným cílem školních výprav.   Foto Josef Dušek
Chomutovské školy a školky mají vstup do zooparku zdarma
21.6.2018
Ředitelka zooparku Věra Fryčová a náměstek primátora David Dinda představují novou vizuální propagaci chomutovského zooparku.
Chlupaté logo, vtipná zvířecí kampaň: Startuje léto plné změn
2.7.2018
Zobrazit vše
Malá velbloudí slečna Odetka dostala jméno krátce po narození díky adopci.  Foto: Miroslav Brtnický

Malá velbloudí slečna Odetka dostala jméno krátce po narození díky adopci. Foto: Miroslav Brtnický

Stádo velbloudů dvouhrbých v chomutovském zooparku se rozrostlo o jedno mládě. Malá slečna Odetka přišla na svět koncem května a jméno získala velice brzy a trochu kuriózně.

O narození velblouděte se totiž dozvěděli známí rodičů z Chomutova, kterým se tou dobou narodil syn Ota. „Jako dárek k narození syna jim kamarádi dali adopční list malého velblouda, a protože to je holka, dali mláděti ženskou obdobu jména Ota – Odeta,“ popisuje zajímavost s pojmenováním velbloudice ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Mládě se narodilo 29. května, otcem je devatenáctiletý Kublaj přezdívaný Kuba a matkou o třináct let mladší Matilda. Ta v zooparku přivedla na svět už tři mláďata. Malá velbloudice je od začátku se stádem, takže všímaví návštěvníci ji mohli v minulých dnech ve výběhu vidět. „Pohybuje se samozřejmě hlavně s matkou, která se o mládě dobře stará,“ dodává k tomu vedoucí zoologie v zooparku Miroslav Brtnický.

Co teď mládě a celé stádo potřebuje nejvíc, je především klid. „Bylo by dobře, kdyby se návštěvníci pohybovali jen po oficiálních cestách a v žádném případě nechodili moc blízko ke kraji velbloudího výběhu,“ apeluje zoolog.

Už teď se předpokládá, že o malou slečnu bude v jiných zoologických zahradách velký zájem. „Není to sice vyloženě vzácný druh, přesto je odchovaná samice velblouda poměrně žádané zvíře,“ podotýká Brtnický.

Zoopark chová velbloudy dvouhrbé od roku 1999. Velký savec zvaný také drabař je kromě dvou hrbů charakteristický rovněž svou kolébavou (mimochodnou) chůzí. Je to tím, že při chůzi nebo běhu zvedá buď obě pravé nebo levé nohy najednou.

Malá velbloudí slečna Odetka dostala jméno krátce po narození díky adopci.  Foto: Miroslav Brtnický

Malá velbloudí slečna Odetka dostala jméno krátce po narození díky adopci. Foto: Miroslav Brtnický