Chomutovská samice pomůže s návratem orlosupů do bulharských hor

Co kdyby bylo vespod něco lepšího?
Probuzení medvědi si pochutnali na dortech
18.3.2019
Makak magot, foto Helena Hubáčková, Zoopark Chomutov
Tlupa makaků se rozroste o dvě samice. „Na začátku budou výhrůžně cvakat zuby,“ počítá zoolog
26.3.2019
Zobrazit vše
Orlosup bradatý

Orlosup bradatý

Zoopark Chomutov má na kontě další významný záchranářský počin. Loni narozená samice orlosupa bradatého odcestovala do záchranného a chovného centra v Bulharsku, odkud budou její potomci vypouštěni do volné přírody.

Roční samice už do přírody nemůže. K tomu jsou vhodná jen mláďata stará několik týdnů, která se ještě před prvním vylétnutím umístí na vybrané skalní římsy. „Mladí orlosupi si během několika dnů zafixují nové místo a jeho okolí jako své hnízdo a považují ho za svůj domov,“ vysvětluje hlavní zoolog zooparku Miroslav Brtnický.

Přesto bude hrát chomutovská orlosupí slečna v reintrodukčním programu důležitou roli. V centru Green Balkans* vytvoří se samcem chovný pár a vypuštění do bulharské přírody se tak dočkají její potomci.

Není to poprvé, kdy se zoopark podílí na návratu orlosupa bradatého do míst jeho původního výskytu. Mládě narozené v roce 2017 bylo po deseti týdnech společně s několika dalšími malými dravci vypuštěno do přírody ve španělském národním parku Sierra de Castril.

Zoopark chová pár orlosupů bradatých už od roku 1999, loňská samice byla jejich třetím mládětem. První se vylíhlo s pomocí ošetřovatelů v líhni a poté odcestovalo za náhradními rodiči do Rakouska. V roce 2017 a 2018 už šlo o odchovy přímo pod rodiči.

Orlosup bradatý je velký dravec obývající hory v Evropě, Asii a Africe. Dosahuje výšky až 125 cm a rozpětí křídel může mít necelé tři metry. Živí se především mršinami, z nichž konzumuje také kosti, které rozbíjí tak, že je pouští z vysoké výšky na skály. Proto také získal přezdívku „drtič kostí“. Kromě Chomutova chovají tyto majestátní ptáky ještě zoologické zahrady v Praze, Liberci a Ostravě.

 

*Green Balkans je přední organizace v oblasti ochrany vzácných druhů a biotopů v Bulharsku. Od svého založení v roce 1988 chrání nejen orlosupy bradaté, kteří z Bulharska vymizeli v 70. letech hlavně díky pytláctví a nelegálnímu travičství, ale také například supy bělohlavé, supy mrchožravé a poštolky jižní.