Tlupa makaků se rozroste o dvě samice. „Na začátku budou výhrůžně cvakat zuby,“ počítá zoolog

Orlosup bradatý
Chomutovská samice pomůže s návratem orlosupů do bulharských hor
22.3.2019
Manul
Mladá samice manula zamířila na Britské ostrovy
1.4.2019
Zobrazit vše
Makak magot, foto Helena Hubáčková, Zoopark Chomutov

Makak magot, foto Helena Hubáčková, Zoopark Chomutov

Dvě opičí dámy ze skotské zoo rozšířily skupinu makaků v chomutovském zooparku. Zatím jsou od tlupy oddělené a zvykají si na nové kamarády přes přepážku v zázemí výběhu.

Ošetřovatelé chtějí, aby se s tlupou co nejvíc sžily, než je pustí společně do výběhu. Pak totiž určitě dojde na snahu nováčků vysloužit si co nejlepší postavení v hierarchii opičí tlupy. „Nečekáme žádné kruté souboje, na druhou stranu žádné zvíře nechce být poslední. Ze začátku na sebe budou trochu dorážet, přijde nějaké to výhrůžné cvakání zuby,“ předvídá s úsměvem hlavní zoolog Miroslav Brtnický.

Také proto si zoopark přivezl dvě zvířata, která se znají. „Bylo to cílené, přeci jen ve dvou snesou zvykání na novou skupinu lépe,“ dodává zoolog.

Zvykání v ubikaci má však ještě jeden prozaický důvod. V zoologické zahradě v Edinburghu, odkud zoopark samice získal, byly opice celou dobu v zázemí a nesetkaly se se zimními teplotami. Zoologové proto čekají na trochu teplejší dny, než opičí dámy vypustí ven.

Makak magot je jedinou opicí, která volně žije i na evropském kontinentě. V přírodě je to ohrožený druh, nicméně v zoologických zahradách jsou poměrně početné skupiny. Chová je skoro 150 evropských zahrad, v České republice je to jen Praha a Chomutov. Zoopark má nyní šestičlennou skupinu, kromě dvou nově přivezených ještě jednu starší samici a tři samce.