Skanzen
Stará ves

Skanzen Stará Ves je otevřený každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku.

V případě zájmu o placenou individuální prohlídku volejte nebo pište: +420 608 563 675 nebo marketing@zoopark.cz.

Pohled do minulosti, díky kterému ožívá historie

Jedinečný pohled do života našich předků nabízí skanzen Stará Ves. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Je to místo, kde ožívá historie. Ta skutečná. Nehledáme, jaké to ´asi´ bylo. Ať už jde o jednotlivé stavby, vystavené exponáty nebo jabloňový sad, vždy jsme se snažili vzít kousek ze života našich předků a zasadit ho do našeho areálu. A tak tu ožívají zapomenuté zvyky, znovu stojí kdysi zbourané stavby a krásně kvetou málem vyhynulé druhy rostlin.

Určitě si projděte všechny stavby v areálu. Skanzenu dominuje funkční větrný mlýn holandského typu, vedle něhož se rozkládá malá vinice. O kus dál je roubená stavba se stálými expozicemi krušnohorských řemesel, především krajkářství, včelařství, důležité pěstování a zpracování lnu či výroba dřevěných hraček. Nechybí ani sloup Nejsvětější trojice, malá kaplička a původní kamenné kříže.

Nejvíc živo je však na statku, kde si můžete vychutnat atmosféru venkovského staročeského života. Projděte se po dvoře, nakoukněte do světnice a zkuste hádat, k čemu sloužily jednotlivé nástroje typické pro český venkov.

Téměř všechny budovy jsou kopiemi staveb, které kdysi opravdu stávaly v Krušnohoří. Originál větrného mlýna stojí na německé straně v Reichstadtu. Dřevěná roubenka byla přestěhována ze Soběnic u Úštěka. Kaplička, do níž se podařilo získat oltář ze zrušeného kostela, má svou předlohu v kapli z Krupice u Okounova, zbořené v 60. letech 20. st. Dochovaný schod z někdejší kaple dokonce posloužil jako její základní kámen.

Skanzen však skrývá i zajímavosti na první pohled nenápadné. Třeba jabloňový sad pochází ze štěpů starých odrůd posbíraných v již zaniklých vesnicích. Areál je také jedním z mála míst, kde roste bříza ojcovská, jedna z nejpřísněji chráněných rostlin u nás.

Zoopark Chomutov
Přemyslova 259
430 01 Chomutov
Česká republika

mapa webu