Je původním druhém české fauny. Bohužel proces vymírání zubrů v Evropě se České republice nevyhnul a tento impozantní druh u nás vyhynul.
Pokusy o navrácení zubrů se objevily poprvé v 16. století, kdy arcikníže Ferdinand Tyrolský vypustil zubry do brandýských a křivoklátských lesů.
O historické přítomnosti zubrů v naší přírodě svědčí různé archeologické nálezy. Na Slánské hoře u Slaného byly nalezeny kosti zubrů již z doby únětické kultury z konce 3. a počátku 2. tisíciletí př. n. l. V Obci Libice nad Cidlinou na Nymbursku byly objeveny kosti z 10. století a v Olomouci ze 14. století.
Otisk zubřího kopyta na české půdě dokazují také zeměpisné názvy. V okresech Vsetín a Žďár nad Sázavou najdeme obce Zubří. Malá vesnička Zubří leží také v okrese Chrudim. Nedaleko ní bychom našli Přírodní rezervaci Zubří a Zuberský vrch. V okrese Ústí na Labem leží obec Zubrnice, kterou protéká Zubrnický potok. Domažlicemi zase protéká řeka Zubřina.
Zubři jsou také oblíbeným heraldickým symbolem. Zubra měli ve znaku mimo jiných páni z Pernštejna a Auerspergové na svém původním erbu. Zubří hlavu najdeme na znacích měst Bobrová, Bohdalov, Bystřice nad Pernštejnem, Nedvědice, Němčice nad Hanou, Osová Bítýška, Plumlov, Přerov, Strážek a Zubří.
Kdo by chtěl zubry vidět v jejich přirozeném prostředí, může navštívit Přírodní rezervaci Milovice u Benátek nad Jizerou.