Zoopark Chomutov
Přemyslova 259
430 01 Chomutov
Česká republika
Šestnáctiletý veterán vlka euroasijského chovaný v chomutovském zooparku došel na konec své vlčí cesty. V posledních dnech se zdravotní stav vlčího dědečka zhoršoval, proto ho v neděli ráno veterinářka za asistence chovatelů uspala.
Už dlouho se u vlka projevovaly klasické stařecké neduhy, v poslední době však přestal přijímat potravu. A to je vždy znamení nejhoršího. Nakonec museli chovatelé přijmout smutné, nicméně milosrdné rozhodnutí. „Vzhledem k jeho aktuálnímu stavu i věku bylo uspání jedinou možnou a správnou formou odchodu,“ říká hlavní zoolog zooparku Miroslav Brtnický.
Slova zoologa potvrzuje i veterinářka Vladimíra Habětínová, která u uspávání asistovala. „Je třeba upozornit, že vlk se dožil nadprůměrného věku, s čímž byla spojená i spousta zdravotních problémů,“ podotýká. Jak doplnila, vlk trpěl artrózou, měl potíže oběhového systému a poslední dobou se u něj projevovaly také poruchy metabolismu.
Veterinářka také jednoznačně odmítá spekulaci, že by zhoršený zdravotní stav zvířete mohl způsobit čtvrt roku starý incident, kdy se vlk zamotal do elektrického ohradníku. „To s tím nemá vůbec nic společného,“ reaguje okamžitě. „Vzhledem k jeho věku byla už předtím spíš otázka času, kdy se jeho zdravotní stav stane neúnosným.“
Přestože se v lidské péči vlci dožívají vyššího věku než ve volné přírodě, šestnáct let je i tak raritou. Podle databáze, kterou spolu sdílejí evropské zoologické zahrady, byl chomutovský vlk jedním z pěti nejstarších. Ve výběhu v posledních letech dožíval sám, protože další vlčí parťáky by vedle sebe nesnesl.
Výběh je nyní prázdný a vlci už se do něj určitě nevrátí. To ale neznamená, že tento druh zmizí ze zooparku nadobro. „Vlky budeme chtít chovat pořád,“ potvrzuje ředitelka Věra Fryčová. „Nejprve jim ale plánujeme v jiné části areálu vybudovat nový výběh, který bude větší a daleko lépe než ten současný bude splňovat potřeby a nároky pro chov vlků,“ prozradila.