Na rozdíl od svého příbuzného čápa černého (Ciconia nigra), který hnízdí skrytě v lesích a je velmi citlivý na rušení, čáp bílý si staví hnízdo na lidských stavbách, komínech, sloupech a věžích a není tolik plachý. Hnízdo staví z větviček a klacíků a po dlouhá léta ho využívá.
Při tahu čápi létají jen ve dne. Během podzimního tahu urazí denně průměrně 300 – 400 km a při jarním kolem 200 km. Vzhledem ke své velikosti využívají teplých proudů nad pevninou a plachtění. Evropští čápi využívají dvě tahové cesty – západní před Gibraltar a východní přes Turecko, kterou využívají většinou i naši čeští čápi. Přes Apeninský poloostrov a Středozemní moře létají velmi výjimečně, protože tam fungují vzdušné proudy jinak a čápi by si neměli kde odpočinout.
Zimují ve východní, jihovýchodní a jižní Africe, zimovišti (na rozdíl od hnízda) věrni nejsou. Partneři z jednoho páru se na cestu vydávají odděleně. Zpět na hnízdiště se vrací jako první většinou samec.
V rámci aktivit České společnosti ornitologické a Kroužkovací stanice probíhá důkladný monitoring a mapování hnízdění čápů bílých.