Drozd zpěvný je pták o něco menší než kos černý, svrchní strana těla je hnědá, hruď je smetanově žlutá a hustě skvrnitá, spodní strana křídel je žlutá. Samice a samec se navzájem neliší, mláďata jsou na svrchní straně těla skvrnitá. Zpívá na vrcholcích stromů od března do července.
Hnízdo je jedno z nejpozoruhodnějších ptačích hnízd – je to hluboká miska ze suchých stébel, stonků a mechů uvnitř vymazaná jemnou dřevitou hmotou. Hnízdo je umístěno nízko v křoví nebo na jehličnatých stromech.
Obývá oblast Evropy až střední Asie po jezero Bajkal, severní hranice rozšíření je zhruba na 70. st. s. š. Introdukován byl na Nový Zéland. Na počátku 20. století se rozšířil do Skandinávie, od poloviny 20. století silně proniká z lesů do blízkosti lidských sídel. V celé Evropě hnízdí přes 20 milionů párů, populace jsou považovány za stabilní. Převážně tažný druh zimující od severozápadní Afriky přes Středomoří po Írán. Část ptáků ze západní a střední Evropy na zimu neodlétá, popřípadě už v těchto oblastech zimují někteří jedinci ze severnějších populací.
U nás je rozšířen po celém území od nížin po max.1350 m. n. m. V posledních desetiletích početnost nevykazuje téměř žádné výkyvy, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 400-800 tisíc párů.