Jak napovídá jeho jméno, aktivní je hlavně za šera a v noci. Tehdy se ozývá svým charakteristickým hlasem, který připomíná kvákání. Jméno kvakoš noční je tedy opravdu na místě. Latinské pojmenování Nycticorax v překladu znamená „noční vrána“. Anglické pojmenování Black-crowned Night-heron lze volně přeložit jako „noční volavka s černou korunou“.
Právem ho lze považovat za jednu z našich nejkrásnějších volavek. Dospělí jedinci mají tmavý vrch těla, šedá křídla a bílý spodek těla. Oko je červené. Pohlaví se ve zbarvení neliší. Mladí jedinci jsou hnědí s bílými skvrnami.
Dlouhá bílá tenká pírka na hlavě nejsou na parádu, ale slouží jako důležitý dorozumívací prostředek. Dospělí kvakoši je zvedají při toku nebo v rozčilení a mláďata podle nich poznávají své rodiče, když přiletí na hnízdo. Jakmile dospělý kvakoš dosedne na okraj hnízda, vztyčí pera a dosud klidně sedící mláďata začnou hlasitě žebrat o potravu. Kdyby tento zrakový signál rodiče nevyslali, mláďata by zůstala nehybná, nebo by dokonce zaútočila.
Zimuje v Africe.