V České republice byli vyhubeni na přelomu 19. a 20. století. Během druhé světové války se na naše území začali opět vracet, ale na několika místech byli opět vyhubeni. V 80. letech bylo na Šumavě v rámce reintrodukce vypuštěno 18 jedinců.
Nyní se na našem území vyskytují dvě populace – v Beskydech a na Šumavě. Několik pozorování bylo hlášeno také z Krkonoš, Jizerských hor, Broumovska, Českého Švýcarska a Jeseníků. Jedná se však spíše o zatoulané jedince.
Velikost teritoria dosahuje 10 – 50 km2 v závislosti na úživnosti krajiny. Během jedné noci může rys urazit až 20 km. Při běhu mohou být skoky i přes 1,5 metrů dlouhé. Kořist nepronásleduje, ale číhá na ni z vyvýšeného místa, odkud zaútočí, přičemž dokáže naráz překonat vzdálenost 5 – 7 metrů. Jeho stopy se podobají stopám koček domácích, jsou však až 3x větší.
Rys je největší kočkovitá šelma Evropy. České pojmenování „rys“, německé „Luchs“ a latinské „Lynx“ pocházejí z indoevropského „leuk“ tedy světlý či bílý. Zřejmě podle rysí světlé srsti.