Zoopark Chomutov
Přemyslova 259
430 01 Chomutov
Česká republika
Chomutovský zoopark oficiálně představil veřejnosti zcela přestavěný výběh dikobrazů. Zásadní novinkou je vyvýšená část expozice, kde mohou návštěvníci sledovat tato nádherná zvířata pěkně zblízka.
Zoopark aktuálně chová trojici dikobrazů srstnatonosých, v původní expozici však byli málokdy k zahlédnutí. To se teď radikálně změnilo. Dominantou výběhu je vyvýšená plošina, na kterou chovatelé dikobrazům umisťují krmení. Ti se díky tomu návštěvníkům často ukazují přímo v úrovni očí a doslova na dosah ruky. „Až si na nové prostředí dostatečně zvyknou, možná dojde i na to, že si je návštěvníci budou moci sami nakrmit,“ naznačila další plány ředitelka zooparku Věra Fryčová.
Jedna ze samic je zatím v zázemí, takže v novém výběhu je možné spatřit dikobrazí pár.
Slavnostní představení expozice proběhlo v zooparku v pondělí 24. června a zúčastnil se ho i náměstek chomutovského primátora JUDr. Milan Petrilák. „S radostí sleduji, jak se zoopark neustále posouvá a rozvíjí, a každý rok nabídne návštěvníkům něco nového a atraktivního,“ ocenil přestavbu výběhu. Ta trvala zhruba tři měsíce a stála 420 tisíc korun.
Výběh dikobrazů najdou návštěvníci hned pod bazénem tuleňů. A přestože mají pověst nebezpečných zvířat, nikdo se jich bát nemusí. „Častá domněnka, že dikobraz ostny vystřeluje na větší vzdálenost, je mylná,“ vysvětluje vedoucí zoologie Miroslav Brtnický. „Dikobraz se při obraně otáčí k útočníkovi zády, chřestí ostny, a když tato taktika nepomůže, prudce couvne a při zapíchnutí ostny pouze uvolní,“ dodává.
Dikobrazy chová zoopark takřka tři desítky let, prvního jedince získal v roce 1997. Za sebou má i několik úspěšných odchovů.
Dikobraz srstnatonosý je spolu s dikobrazem obecným největším zástupcem dikobrazů. Je to nejseverněji žijící druh a jeho areál rozšíření zahrnuje jihozápadní a střední Asii a vyskytuje se i na Blízkém východě.